Metodika práce s lanem – poznámky z přednášky
Zpracováno volně na základě přednášky HO Škrovád z 1.3.2006.
Následující text může obsahovat chyby a měl by primárně sloužit k rozšíření obzorů čitatele a případnému osvěžení jeho paměti. Veškeré zmiňované techniky je třeba před použitím důkladně a v bezpečí procvičit. Jen jejich dlouhodobé používání a schopnost rychlého posouzení jejich správného výběru na základě vzniklé situaci může vést ke skutečnému zvýšení bezpečnosti na skále.
1. Vázání na lano
Sedák
Při navazování na sedák se navazovat pouze do ok navazovacích, ne do oka slaňovacího.
Oko slaňovací nechat volné pro případnou práci s karabinou
Při navazování na sedák používat osmičku, jednoduchou dračí smyčku a dvojitou dračí smyčku.
Postup vázání dvojité dračí smyčky je na následujících obrázcích.
Po utažení a zavázání pojistného uzlu vypadá dvojitá dračí smyčka takto.
U osmičky není nutný pojišťovací uzel v případě, že se nechá dostatečně dlouhý konec lana (dvacetinásobek průměru).
Pokud se dělá pojišťovací uzel, udělat ho co nejblíže uzlu nosnému. V případě větší vzdálenosti pojišťovacího uzlu od uzlu nosného nebezpečí při procvaknutí vzniklého oka mezi těmito uzly např. karabinou záchraného lana.
U jednoduché dračí smyčky umístit vždy pojišťovací uzel a to do oka a ne do lana vedoucího směrem od úvazku.
Používat raději dvojitý pojišťovací uzel, než jednoduchý.
Pokud možno, raději se vázat na lano přímo. V případě nutnosti navázaní přes karabinu použít karabinu s nesnadno otevíratelnou bezpečnostní pojistkou zámku, lépe takovéto karabiny dvě.
Prsní úvazek - prsák
Prsák slouží k zachování stability těla při pádu a dále k nošení materiálu.
Vázání prsáku
Do sedáku se navázat osmičkovým uzlem, neutahovat. Volný konec provléknout prsákem a poté prostrčit osmičkovým uzlem. Na druhé straně osmičkového uzlu udělat kolem jednoho z lan pojišťovací uzel. Vše utáhnout.
Navázání prsáku pro
lehký terén
Sedákem provléknout plochou smyčku, uvázat krejčík. Volné konce provléknout prsákem, uvázat ambulák. V případě nutnosti jištění při pochodu v lehčím terénu se procvakne oblast u krejčíka karabinou s lanem.
2. Slaňování
Při slaňování udělat na konci lana pojistný uzel zamezující případnému prokluzu. Pojistný uzel aspoň metr od kraje pro zanechání dostatečného prostoru pro vyprusíkování.
Při stahování lana umístěného v kruhu tahat za konec blíže skále, v opačném případě nebezpečí zaseknutí lana v kruhu. Na toto také pozor při umísťování uzlu při slaňování na dvou svázaných lanech.
Při slaňování v terénu s nebezpečím omráčením padajícími kameny použít sebejištění (asymetrickým) prusíkem, či blokantem. Ten umístit vždy pod slaňovadlo (osmu) tak daleko, aby nebylo riziko jeho vklouznutí do slaňovadla (osmy). Lze použít systém založenýn odsedávací smyčce přepůlené krejčíkem. Na konci odsedávací smyčky umístit odsedávací karabinu. Do krejčíku cvaknout slaňovadlu (osmu), do odsedávacího oka sedáku potom jistící prusík (blokant).
Na nouzové slaňování v neznámém prostředí mít u sebe mailonky. Otevíratelný otvor v mailonce je dobrý mít 11 mm, aby se vešla např. do borháku (průměr 10 mm).
3. Spouštění
Při spouštění je nejlepší, jsou-li oba lezci navázani na spoštěcí lano. Zabrání se tím nebezpečí prokluzu konce lana. Pokud není spouštějící lezec na lano navázán, udělat na jeho konci lana metr od kraje pojistný uzel zamezující případnému prokluzu.
4. Svazování lan
V případě použití rybářského uzlu (autíček) nebezpečí zadrhnutí uzlu na hraně. Pro svázání použít krejčík, nebo pro jistotu dva krejčíky za sebou. Uzel sice objemnější, ale nezasekává se tak na hraně, natočí se.
5. Prusíkování
Mít připraveny dva prusíky, přičemž jeden z nich je dlouhý (4 až 5 m). Průměr repek pro prusíky by měl ideálně být 6, či 7 mm. Dlouhý prusík používat pro stoupání. Pro nošení dlouhého prusíku na sedáku ho mít úsporně svázaný ( předváděl Robin, obrázek bohužel není) a cvaknutý do jednoduché karabiny.
6. Jištění
Grigri
Jištění více natvrdo, nutno znát. Vhodné např. když jistí děti.
Osma
Nevýhodná pro jištění na dvojitém laně. Neměli by s ní jistit děti dospělého – nebezpečí velkého prokluzu.
Při jištění prvolezce zapnutím osmy přímo do kruhu hrozba prudkého zabrždění pádu, lépe jistit přes karabinu a být pod kruhem na smycy. Délka smyce aspoň 120 cm, jinak hrozí náraz jističe do kruhu.
Kyblík
Nevýhoda při jištění druholezce kyblíkem zapnutým přímo do štandu, je zde prakticky nulový odpor a hrozba prokluzu. Při jištění prvolezce ze štandu jistit přes karabinu opět kvůli hrozbě prokluzu.
Reverzo
Pokud je zapnuto do štandu, je zde problematičtější uvolnění lana zatíženého tahem bezvládného spolulezce.
Poloviční lodní uzel
(půlloďák)
Nejtvrdší způsob jištění. Nevýhodný např. při sportovním lezení, při častém padání do lana. Výhodný při lezení v ztížených podmínkách (např. namrzlé lano, zkřehlé ruce v rukavicích) – rychle se zatahuje a je třeba menší síly k ubrždění prokluzu při pádu oproti ostatním způsobům jištění.
Konec, přes který se jistí, má být na opačné straně než zámek karabiny, aby nedošlo zadrhnutím lana o zámek k jeho náhodnému otevření.
Nouzové jištění druholezce pomocí expresky s třemi karabinami
Jedná se o nouzový způsob jištění druholezce v situaci, když není k dispozici např. ani HMS karabina. Průchod lana je bezproblémový pouze v jednom směru, v opačném směru se pohyb lana pod zatížením blokuje. Jedná se zde vlastně o variantu uzlu Garda.
7. Jistící stanoviště
Pokud je jistící stnoviště (štand) tvořen pouze anebo částečně vklíněnci (čoky), nezapomenout dát aspoň jeden vklíněnec směrem dolů do protitahu proti ostatním. Jinak je zde hrozba jejich vyskočení při nárazu vyvolaném pádem prvolezce.
8. Nošení dlouhých
smyček
Dlouhé smyčky nosit pod krátkými smyčkami secvaknuté karabinou. Dát je přes opačné rameno, než se nosí krátké smyčky (křížem).